Etno 2011./2012.

U našoj  školi ,  već  nekoliko  godina,  djeluje  etno  skupina. Zadatak  etno  skupine  je  otkrivanje  etno  baštine  našeg  zavičaja.
Učenici  uključeni  u  etno  skupinu  bave  se  prikupljanjem  starinskih  predmeta,  riječi  koje  su  se  nekad  koristile  te  pomalo  zaboravljenih  običaja.
Evo   nekoliko  već   zaboravljenih    riječi  koje  su    svakodnevno  koristili   naši   djedovi   i  bake :   uncut  =  pogano  dijete  ,   pijat  =  tanjur   ,  pinjur  =  vilica,  bićerin  =  čašica ,  arta = papir,  adet = običaj, avlija = dvorište,   nama = odmah , ima  godina = dosta staro, obaška = posebno , zasebno , šaka- baka = bubamara, škutor = škrtac..
Ove  školske  godine  učenice  uključene  u  etno  skupinu  izradile  su  vrećice  za  lavandu.  Na  vrećici  je  vez    cvijeta   lavande   ili  neki    drugi  cvijet . Miris  lavande   tjera  insekte  pa  se  lavanda  može  koristiti  za  čuvanje  robe  u  ormaru .  U  tu  svrhu  lavandu  su  koristili  naši  stari .

Etno kutak

ETNO   KUTAK

U našoj školi djeluje Etno skupina. Zadatak  Etno skupine je otkrivanje etno baštine  našeg  zavičaja  te  poticanje  svijesti  o  vrijednosti  tradicijske etno baštine u doba  sveprisutne globalizacije.

U školi postoji  etno zbirka predmeta koja  čuva i predstavlja tragove našeg zavičaja i  identiteta. Predmeti su se počeli prikupljati  nakon Domovinskog rata (1995. godine)  donacijama mještana Jasenica. Inicijator  prikupljanja   starinskih   predmeta  je   učitelj   Ivan   Bucić,  sadašnji  ravnatelj  škole, uz  veliku suradnju  učenika. Neki   starinski predmeti iz naše etno zbirke su sumprež, brunzin, škrinja, tronožac, mlin  za kavu, pržilica za kavu, otvorilo (kalup za sir), pribor za jelo, gvožđa, peka,  češljagija, kolijevka, tobolica, odjevni predmeti...

Osim prikupljanja starih predmeta etno  skupina bavi se i prikupljanjem starih  riječi, recepata i pomalo zaboravljenih  običaja.

Evo  nekoliko  već  zaboravljenih  riječi  koje  su  svakodnevno  upotrebljavali  naši  djedovi  i  bake:  sumprež  =  pegla  ,  šos  = suknja ,  divaniti = govoriti ,  ćikara =  šalica,

crljen =  crven ,  vrći =  staviti ,  balatura = terasa ,   odija =  išao, , sigurati = spremiti …

Etno  skupina  naše  škole  je  prisutna  već   nekoliko  godina  na  Županijskim  smotrama   tradicijske  baštine  osnovnih  i  srednjih  škola  Zadarske  županije.  Ove  školske  godine  Smotra  je  održana  u  Polači  ¸14. 04. 2011.  g.  Naši  učenici ,  uključeni  u  Etno skupinu , sa  voditeljicom  prof.  Marinom  Šarlijom   predstavili  su  narodnu  baštinu  svoga  zavičaja.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 197490